fdr-3 copy1

Gestor was founded as “İşler Pres Yüksel Erol” by Yüksel Erol and Gürsel Erol brothers, and started its operations in a small workshop. Thanks to its successful services, stability, customer satisfaction and high quality products, it expanded in time and continued its business life as İşler Pres Otomotiv San. Ve Tic. Ltd. Şti from 1998.

The power that shapes the steel

Gestor Hand Tools Forged Steel Industry and Commerce Co. was founded in 2018 as an innovative second generation enterprise in order to provide better service with our 34-year experience and our passion to shape steel, and to contribute to and meet the requirements of the industry. Our next-generation brand’s main objective is to closely monitor the developments in the industry, to continuously improve ourselves, to do business right the first time, and to think in a risk and opportunity-oriented manner.

The new plant which was established on a 5,000 m2 area (3,700 m2 closed) uses cutting-edge machinery. Our company manufactures products both for the domestic and foreign markets, and increases its work capacity and quality thanks to its vast experience and technological advances.

The products which are manufactured and sold are designed by our company which was formed with 100% Turkish capital. We also perform mold design and production, and have hot forging and metal cutting facilities. We also manufacture products for the automotive supply industry and Gestor brand standard hand tools. We offer solutions with our expert team experienced in the production of custom design hand tools.

Gestor El Aletleri Dövme Çelik San. ve Tic. A.Ş. ; 34 yıllık tecrübemiz ve çeliğe şekil verme sevdamızla sektöre daha iyi bir hizmet sunmak, katkı sağlamak ve sektörün ihtiyaçlarını karşılamak için 2018 yılında yenilikçi ikinci kuşak olarak kurulmuştur. Yeni nesil markamız sektöründeki gelişmeleri yakından takip ederek kendisini sürekli iyileştirmeyi, işi ilk seferinde doğru yapmayı, risk ve fırsat odaklı düşünmeyi kendisine ilke edinmiştir.

Piyasaya daha iyi hizmet verebilmek için 5000 m² arsa üzerine kurulu 3700 m² kapalı alanda son sistem makinelerle sektördeki yerini almıştır. İç piyasaya ve ihracata yönelik olan firmamız tecrübesinden ve teknolojik olanaklardan faydalanarak iş kapasitesini ve kalitesini sürekli arttırmaktadır.

Yüzde 100 Türk sermayeli firmamız da üretimi ve satışı yapılan ürünler ile ilgili tasarımlar, Kalıp tasarımı ve üretimi, sıcak dövme ve talaşlı imalat tesisleri mevcuttur. Otomotiv yan sanayi sektörü için yaptığı üretimler ile birlikte Gestor markalı standart el aletlerinin yanı sıra özel tasarım gerektirecek el aleti üretimi konusunda da tecrübeli ekibi ile sizlere çözümler sunmaktadır.